Budynki użyteczności w gminie Przyłęk zyskają fotowoltaikę – jest dofinansowanie i wykonawca zadania
Gmina Przyłęk zrealizuje projekt montażu paneli fotowoltaicznych na dziewięciu budynkach użyteczności publicznej, w tym w szkołach, urzędzie gminy oraz na stacjach uzdatniania wody. Dzięki dofinansowaniu z programu Polski Ład, pokrywającemu 95% kosztów inwestycji, gmina będzie mogła znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną. 30 sierpnia 2024 roku wójt Jerzy Kamionka podpisał umowę na realizację zadania z firmą EKO-ON Sp. z o.o.
Umowa na ważną inwestycję podpisana
Wójt gminy Przyłęk, Jerzy Kamionka, podpisał umowę z firmą EKO-ON Sp. z o.o. z Libertowa na montaż paneli fotowoltaicznych na dziewięciu budynkach użyteczności publicznej. Inwestycja obejmuje m.in. szkoły podstawowe, urząd gminy, stacje uzdatniania wody oraz bibliotekę publiczną.
Koszt całego zadania wyniesie 798 tysięcy 937 złotych, jednak dzięki dofinansowaniu z programu Polski Ład, gmina pokryje jedynie 5% tej kwoty. Pozostałe 95% wartości inwestycji zostanie pokryte z dofinansowania, co oznacza, że inwestycja w niewielkim stopniu obciąży lokalny budżet.
Fotowoltaika jako sposób na oszczędności
Inwestycja ma przynieść gminie znaczące korzyści finansowe. - Dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych, w dużym stopniu zmniejszymy wydatki gminy na energię elektryczną. W obliczu rosnących cen prądu, możliwość samodzielnej produkcji energii jest kluczowa dla zrównoważenia budżetu. To inwestycja, która przyniesie długofalowe korzyści zarówno dla gminy, jak i jej mieszkańców. Dzięki oszczędnościom na rachunkach za prąd, będziemy mogli przeznaczyć więcej środków na inne ważne cele, takie jak rozwój infrastruktury czy wsparcie lokalnych inicjatyw – podkreśla wójt Jerzy Kamionka.
Panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na dachach budynków szkół podstawowych w Babinie, Przyłęku, Grabowie nad Wisłą, Łaguszowie, a także Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku, Samorządowego Klubu Dziecięcego „Żółwik” w Mszadli Starej oraz na dachu Urzędu Gminy w Przyłęku. Na dwóch stacjach uzdatniania wody w Lipinach i Załazach panele zostaną zamontowane na gruncie.
Parametry techniczne i korzyści dla środowiska
Łączna moc systemów fotowoltaicznych zamontowanych na budynkach i stacjach uzdatniania wody wyniesie od 14,94 kWp do 49,28 kWp, w zależności od obiektu. - Poza oczywistymi korzyściami finansowymi, inwestycja w fotowoltaikę wpisuje się również w działania proekologiczne. Dzięki zmniejszeniu zużycia energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł, zmniejszymy w gminie emisję CO2, co przyczyni się do poprawy jakości środowiska – podsumowuje wójt.
Projekt ma zakończyć się w ciągu najbliższych czterech miesięcy, a jego efekty będą widoczne już wkrótce.