Mazowsze dla zwierząt 2024 - czworonogi z gminy Przyłęk objęte programem sterylizacji i czipowania
W Gminie Przyłęk w 2024 roku zrealizowany został program sterylizacji, kastracji oraz czipowania psów i kotów właścicielskich. Pomocą udało się objąć 126 czworonogów, ograniczając tym samym ich niekontrolowany rozród, związaną z tym bezdomność i poprawiając ich bezpieczeństwo. Program realizowany był przy wsparciu finansowym samorządu województwa mazowieckiego, a obecnie gmina Przyłęk stara się o kolejne dofinansowanie zewnętrzne na te działania.
Mniejsza bezdomność i większe bezpieczeństwo
W 2024 roku Gmina Przyłęk zrealizowała program sterylizacji i kastracji psów oraz kotów właścicielskich. Inicjatywa była współfinansowana z „Mazowieckiego Programu Wsparcia Bezdomności Zwierząt – Mazowsze dla zwierząt 2024”. Dzięki temu aż 73 koty i kocice oraz 53 psy i suczki zostały poddane zabiegom sterylizacji lub kastracji. Dodatkowo wykonano 123 zabiegi czipowania zwierząt, które wcześniej nie były oznakowane elektronicznie.
Celem programu jest zapobieganie bezdomności zwierząt poprzez ograniczenie ich niekontrolowanego rozmnażania oraz zwiększenie bezpieczeństwa dzięki czipowaniu. Dane wszystkich zgłoszonych zwierząt zostały umieszczone w ogólnopolskiej bazie danych, co umożliwi łatwiejszą identyfikację właścicieli w przypadku zagubienia pupila.
Całkowity koszt realizacji programu wyniósł 27 tys. 620 zł, z czego połowa, czyli 13 tys. 810 zł, została pokryta z dofinansowania w ramach programu samorządu wojewódzkiego mazowieckiego. Pozostałą część sfinansowała gmina Przyłęk z własnego budżetu.
Wniosek o dofinansowanie złożony
Samorząd nie poprzestaje na dotychczasowych działaniach na rzecz zwierząt. – Chcemy nadal dbać o dobro zwierząt w naszej gminie, dlatego już złożyliśmy wniosek o kolejne dofinansowanie na realizację programu kastracji i sterylizacji w 2025 roku. – informuje Jerzy Kamionka, wójt gminy Przyłęk.
Dzięki programowi kastracji i sterylizacji zwierząt udało się nie tylko ograniczyć problem niepotrzebnego rozmnażania, ale również zwiększyć ich bezpieczeństwo poprzez czipowanie. Takie działania pokazują, że realna zmiana zaczyna się od lokalnych inicjatyw, które przynoszą korzyści nie tylko mieszkańcom, ale też ich czworonożnym przyjaciołom.