Gmina Przyłęk

Gmina Przyłęk

Ochotnicza Straż Pożarna w Łagowie

  • Przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Łagowie na uroczystości otwarcia remizy po remoncie. Strażacy stoją na tle...
  • Goście zaproszeni na uroczystość otwarcia budynku remizy OSP Łagów po remoncie stojąc przed drzwiami budynku, przecinają...

Rys historyczny jednostki

Pierwsze próby założenia jednostki były już w roku 1918, ale w rzeczywistości do funkcjonowania powołana została 24 marca 1925 roku. Dokumentem świadczącym o powołaniu ówczesnej Straży Ogniowej w Łagowie jest kalendarz na rok 1925 opracowany przez proboszcza parafii Łagów księdza Leona Figarskiego, a wydany w drukarni Pana Nowakowskiego w Radomiu w 1930 roku.

Inicjatorami założenia OSP w Łagowie byli: Jan Pieniążek - dziedzic majątku w Łagowie, ksiądz Leon Figarski - Proboszcz parafii w Łagowie, Jan Skowroński - nauczyciel szkoły powszechnej.

Pierwsze zebranie założycielskie odbyło się w domu Kusio Franciszka dnia 24 marca 1925 roku. W dniu tym również powołano pierwszy zarząd Straży Ogniowej w Łagowie.

Pierwszymi członkami OSP zostali mieszkańcy wsi Łagów oraz Wólki Łagowskiej. Wybrano zarząd w składzie: Jan Pieniążek – naczelnik, Antoni Molęda – z-ca naczelnika, Franciszek Bienias – prezes, Ignacy Makuch – skarbnik, Stanisław Skowroński – sekretarz, członkowie to: Jan Potapski, Włodzimierz Mazur, Jan Byzdra.

Zarząd w tym składzie z niewielkimi zmianami pracował do czasu wybuchu wojny.

W roku 1939 – 19 strażaków zostało zmobilizowanych do wojska i walczy w obronie kraju.  W okresie okupacji funkcję naczelnika pełnił druh Stanisław Raczyński. W okresie działań wojennych w 1944 roku wieś znalazła się w strefie działań frontowych i zostaje zniszczona a wraz z nią remiza strażacka oraz całe wyposażenie straży.

Oto niektórzy strażacy naszej jednostki, którzy walczyli w kampanii wrześniowej: Markowski Jan, Raczyński Jan, Raczyński Stanisław, Makuch Franciszek, Pakuła Franciszek, Bienias Jan. Krajewski Józef, Markowski Adam, Stępień Antoni, Kusio Adam, Sędziak Wacław, Kozak Władysław, Grela Franciszek, Borek Bronisław i wielu innych.

Lata okupacji to trudny okres w życiu straży. Praca zarządu została ograniczona do minimum, pozostała tylko funkcja komendanta. Okupant zarządził całodobowe dyżury straży. Codziennie dyżurowała sekcja wraz z końmi do wyjazdu do akcji. Legitymacja strażacka była honorowana przez okupanta, często chroniła przed łapanką. W ramach organizacji strażackiej istniała placówka BCH, której dowódcą był komendant straży druh Stanisław Raczyński. Większość strażaków było żołnierzami BCH.

Pierwszą strażnicę drewnianą wybudowano na przełomie roku 1927/1928. na placu Józefa Potapskiego. Strażnica istniała do czasu okupacji niemieckiej. W czasie wojennym została ona zniszczona. 

Po zakończeniu działań wojennych zbudowano nową strażnicę. Strażnica ta również drewniana wybudowana została na placu Ignacego Makucha. 

Budowę obecnej remizy strażackiej rozpoczęto w roku 1957 a ukończono w 1959 roku. Strażnica PSP Łagów została wybudowana w czynie społecznym przy wydajnej pomocy Prezydium Powiatowej Rady Narodowej i Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Zwoleniu.

W następnym roku wybudowano dwie facjaty z przeznaczeniem na pomieszczenie Gromadzkiej Rady Nadzorczej w Łagowie. Pozostałą część piętra dobudowano w 1964 roku z przeznaczeniem na pomieszczenia dla Gromadzkiej Rady Narodowej. W takim stanie budynek istnieje do dnia dzisiejszego.

Remiza ta została wybudowana na placu Antoniego Stępnia, w zamian za który to plac otrzymał działkę ze wspólnoty wsi Łagów. W strażnicy OSP Łagów znajdują się m.in.: dwa boksy na samochody, pomieszczenie na magazynek, sala do odbycia zebrań.

Na wyposażeniu OSP Łagów od 1962 roku był samochód gaśniczy Star 21, który to służył jednostce do roku 1985. W tym to roku ten samochód został wymieniony na nowy Jelcz 008. Samochód ten służy nam do dnia dzisiejszego. Sprzętem ratowniczo – gaśniczym prowadzimy akcje n terenie gminy Przyłęk oraz na terenie wzajemnej pomocy. Do pożarów Straż ogniowa wyjeżdża na widok łuny pożaru lub zawiadomień przez społeczeństwo.

OSP Łagów brała udział w zwalczaniu największego pożaru na terenie kraju Kuźni Raciborskiej. Gaszono również lasy w okolicach Końskich. Ważną rolę odegrali też w ratowaniu dobytku i mieni we wsi Sycyna.

W roku 1966 zostały wręczone druhom strażakom medal za wysługę lat. Członkowie OSP Łagów w czynie społecznym przy pomocy Powiatowej Straży Pożarnej wybudowali dwa zbiorniki odkryte, zasilane z wód opadowych. Ponadto członkowie OSP uczestniczyli przy budowie drogi cementowej jak również żużlowej wsi Łagów.

W roku 1964 istniała żeńska drużyna OSP. Funkcję drużynowej pełniła Wanda Chrost. W latach 1969-1973 istniała młodzieżowa drużyna OSP. Drużynowym był Marian Wołoszyn.

W roku 1995 jednostka obchodziła 70 – lecie istnienia. Strażacy otrzymali medale i odznaczenia.

W latach 1996-2000 drużyna straży OSP Łagów zdobywała I miejsca na gminnych zawodach strażackich. W roku 2000 jednostka wywalczyła również I miejsce na zawodach rejonowych. W Białobrzegach na zawodach wojewódzkich strażacy OSP Łagów w tym samym roku zajęli IV lokatę.