Budynki użyteczności publicznej w gminie Przyłęk już z fotowoltaiką – oszczędności i korzyści dla środowiska
Zakończyła się inwestycja w instalację paneli fotowoltaicznych na dziewięciu budynkach użyteczności publicznej w gminie Przyłęk. Dzięki dofinansowaniu zewnętrznemu i sprawnej realizacji zadania, gmina zyskała nowoczesne rozwiązanie pozwalające na znaczne oszczędności w wydatkach na energię elektryczną oraz ograniczenie emisji CO2.
Nowoczesna energia w służbie mieszkańcom
Zakończyła się realizacja projektu montażu paneli fotowoltaicznych na dziewięciu budynkach użyteczności publicznej. Wśród obiektów, które zyskały nowoczesne instalacje, znalazły się między innymi: szkoły w Babinie, Przyłęku, Grabowie nad Wisłą, i Łaguszowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku, Samorządowy Klub Dziecięcy „Żółwik” w Mszadli Starej, Urząd Gminy oraz dwie stacje uzdatniania wody w Lipinach i Załazach.
Inwestycja, której koszt wyniósł niemal 799 tysięcy złotych, była w większości, bo aż 95-procentach sfinansowana ze środków zewnętrznych, pochodzących z programu Polski Ład. Dzięki temu samorząd z własnego budżetu poniósł jedynie niewielką część kosztów.
Ekologiczne rozwiązania i długofalowe oszczędności
Nowo zainstalowane systemy fotowoltaiczne charakteryzują się mocą od 14,94 kWp do 49,28 kWp, w zależności od obiektu. Instalacje umożliwiają produkcję własnej energii elektrycznej, co znacząco zmniejsza wydatki gminy. – Szacujemy, że dzięki fotowoltaice nasze rachunki za prąd znacząco się obniżą. To nie tylko oszczędność dla budżetu, ale również działanie w trosce o środowisko. Redukcja emisji CO2 to realny wkład w poprawę jakości powietrza – podkreśla wójt Jerzy Kamionka.
Ważny krok dla gminy
Wykonawcą zadania była firma EKO-ON Sp. z o.o. z Libertowa. - Realizacja tego zadania przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z przyjętym we wrześniu ubiegłego roku harmonogramem prac, z czego się bardzo cieszę. Fotowoltaika to rozwiązanie, które zapewni korzyści przez wiele lat. Pozyskane oszczędności pozwolą nam inwestować w inne ważne potrzeby mieszkańców, takie jak rozwój infrastruktury czy edukacji – dodał wójt.
Inwestycja w fotowoltaikę na budynkach użyteczności publicznej, to zdecydowany krok w stronę oszczędności i ekologii w gminie Przyłęk.